Potasyumun İnsan Hayatındaki Önemi

0 275

Potasyumunun iyi geldiği hastalıklar arasında yüksek tansiyon, kalp ve böbrek bozuklukları ve anksiyete ve stres bulunmaktadır. Kas gücünü, metabolizmayı, su dengesini, elektrolitik fonksiyonları ve sinir sistemini de geliştirmeye yardımcı olur.

İnsan vücudunda en çok bulunan üçüncü mineraldir ve sağlığı iyileştirmede güçlü bir elementtir. Yüksek bir refah seviyesini ve gelişmiş bir yaşam tarzını korumak için bileşenler içerir. Diyet planınızdaki potasyumun önemini küçümsememelisiniz.

Elektrolit görevi görmesinin yanı sıra bu mineral; kalbi, beyni, böbreği, kas dokusunu ve insan vücudunun diğer önemli organ sistemlerini iyi durumda tutmak için gereklidir. Potasyum klorür, bu mineralin ana maddesidir ve vücutta bir dizi kritik görevi yerine getirmek için sodyum ile birlikte çalışır.

Potasyum Eksikliği veya Fazlasına Ait Semptomlar

Vücuttaki herhangi bir besin maddesinin eksikliği istenmeyen bir durumdur ve potasyum bir istisna değildir. İçinde eksik olan bir diyet, yorgunluk ve kas güçsüzlüğü gibi semptomlara yol açabilir. Eksikliği için diğer endikasyonlar, inaktif refleksler, anormal kalp atışı, kalp çarpıntısı, anemi ve şiddetli baş ağrılarıdır. Potasyum eksikliği olan kişiler de bu eksikliğin ciddi yan etkileri olarak yüksek tansiyon, bağırsaklarında ağrı, bezlerinde şişme ve diyabet yaşayabilirler.

Potasyum İçeren Besinler Nelerdir ?

Potasyumun en önemli diyet kaynakları narenciye, sebze ve tahıllardır. Ayrıca, somon, tavuk, tam yağlı süt, taze meyve suları ve bademden bol miktarda bu mineral alabilirsiniz. Bunların dışında fındık, lima fasulyesi, patates ve kümes hayvanları ‘potasyum açısından zengin gıdalar’ listesine dahil edilecek diğer ürünlerdir. Bununla birlikte, bu mineralin önemli kaynakları avokado, muz ve hindistancevizi suyunu da içerir.

Potasyumun İnsan Hayatına Faydaları

Genellikle kan basıncını iyileştiren, kaygı ve stresi azaltan ve daha birçok sağlık bozukluğunu iyileştiren temel bir besin maddesi olarak kabul edilir. Ortak faydalara ayrıntılı bir göz atalım.

Beyin işlevini normal seviyede tutmada önemli bir rol oynar. Yüksek potasyum seviyeleri beyne daha fazla oksijenin ulaşmasına izin verir, böylece sinirsel aktiviteyi uyarır ve bilişsel işlevi arttırır. İnsanların muz beyin maması demelerinin iyi bir nedeni var; bu mineralin oldukça yüksek seviyelerini içerirler.

İnsan beyninde inme oluşumunu önlemede büyük önem taşımaktadır. Bu trajik durum için yüksek risk altında olan kişilerin genellikle bu temel besin maddesinde eksik olduğu bir sır değildir. Vazodilatör görevi gördüğü için, bu mineral uygun miktarda tüketildiğinde kan damarları vücutta rahatlar. Bu, kanın daha serbestçe aktığı ve inmeye neden olmak için pıhtılaşma ve kırılma olasılığının daha düşük olduğu anlamına gelir.

Vücutta Bulunan Şekerin Düşmesini Sağlıyor

Potasyum seviyesinde bir azalma kan şekerinde düşüşe neden olur. Kan şekerinde azalma, terleme, baş ağrısı, halsizlik, titreme ve sinirliliğe neden olabilir. Potasyum klorür ve sodyum alımı, bu gibi durumlardan derhal rahatlama sağlar. Bu nedenle şeker hastalarının potasyum seviyelerini normal tutmaları, kan şekeri seviyelerini vücutta stabilize ederek glikoz ve insülin seviyelerinde öngörülemeyen ani yükselmeler ve daldırma şanslarını azaltmaları için teşvik edilir.

Kas Hastlalıklarına İyi Geliyor

Kasların düzenli olarak kasılması ve gevşemesi için bu mineralin yeterli bir konsantrasyonu gereklidir. İnsan vücudundaki potasyum iyonlarının çoğu kas hücrelerinde bulunur. Optimal kas ve sinir fonksiyonunu korur ve reflekslerimizi hızlı tutmaya yardımcı olur, çünkü kasların ve beynin sinirsel bağlantısını uyarır.

Kemik Gelişimini Güçlendiriyor

Potasyumun faydaları kemiklerinizin sağlığını iyileştirmeye bile uzanır. Bu mineralin vücuttaki çeşitli asitleri nötralize eden, kalsiyumun korunmasına ve korunmasına yardımcı olan, kemik mukavemeti ve dayanıklılığı için kullanılmasını sağlayan belirli nitelikleri vardır. Ayrıca, Linus Pauling Enstitüsü Mikro Beslenme Bilgi Merkezi’nde yapılan bir araştırma, bu mineralin yüksek seviyelerine sahip meyve ve sebzelerin yemesinin kemiklerde daha yüksek mineral yoğunluğuna neden olduğunu, yaşamlarını daha da güçlendirdiğini ve uzattığını iddia ediyor.

Birçok Hastalığa İyi Geliyor

Potasyum kanalları beynin elektriksel iletkenliğini korumada ve beyin fonksiyonunu önemli ölçüde etkilemede anahtar rol oynar. Aynı zamanda hafıza ve öğrenme gibi yüksek beyin fonksiyonlarında da rol oynar. Buna ek olarak, epilepsi gibi rahatsızlıklar, eksikliği nedeniyle ortaya çıkabilecek potasyum kanallarının işlev bozukluğu ile ilişkilidir. Memeli nöronlarında önemli rol oynayan potasyum akımları vardır. Bu kanallar bir v ile birbirine bağlıdır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.